Kalbe, zihne, hayata dokunan kişidir öğretmen. Dününe sahip çıkan, bugünün farkında olan ve yarınlarda da bağımsız yaşama konusunda pazarlık yapmayacak bireyleri yetiştirendir öğretmen.  Sahip oldukları ilim ve irfanı samimiyetle milletimizin geleceği evlatlarımıza aktaran yarınlara şekil ve renk veren öğretmenlerimizin aziz milletimiz açısından taşıdığı önem hiçbir şey ile mukayese edilemez.

Şanlı Türk tarihinin her döneminde öğretmenlik mesleğine bakış saygı ve sevgi çerçevesinde olmuştur. Başlıya baş eğdiren, dizliye diz çöktüren Fatih Sultan Mehmet Han yalnız hocasının elini öpmekten çekinmemiş, İstanbul’u fethettiği vakit Bizans gençlerinin kendisine takdim ettiği çiçekleri hocası Akşemseddin’i işaret ederek; “ona verin, çünkü o benim hocamdır” diyerek, öğretmenine duyduğu samimiyetini ve saygısını ifade etmiştir.

Ülkemizin kurucusu ve kurtarıcısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk milletimizin ve memleketimizin çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarak, dünyada hak ettiği yeri alabilmesinin “fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür” nesiller ile mümkün olabileceğinin altını çizmiş; “Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” diyerek öğretmenlerin geleceğin inşasındaki büyük sorumluluğu ve önemini vurgulamıştır.

Bu düsturla Türk öğretmeni geçmişten bugüne yurdumuzun en ücra köşelerinde bu bilinç ve sorumlulukla fedakârca çalışmakta, yeni ufuklar açmak için mücadele etmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, mensubu bulunmaktan onur ve gurur duyduğum öğretmen camiamızın öğretmenler gününü kutluyor,  görevi başında hain saldırılar sonucu şehit düşen ve ebediyete intikal eden tüm eğitimcilerimize Cenab-ı Haktan rahmet diliyor, aziz hatıralarını şükranla yâd ediyorum.

 

                                                           Ertekin ENGİN

                                       Türk Eğitim Sen

                                                                                Ankara 3 Nolu Şube Başkanı