Yüce bir ahlakın, yok edilmekle ateşle imtihan edilen bir milletin evlatlarına olan inancın, yeniden dirilişin çığlığıdır İstiklal Marşı. Orduları dağıtılan, vatanı tecrit edilen ama korku nedir bilmeyen, bir an olsun istiklal şuurunu yitirmeyen bir ecdadın haykırışıdır İstiklal Marşı.
1919’da Samsun’dan çıkılan yolda başlatılan bu direnişi, bu mücadeleyi ve bu dirilişi milletin büyük meclisi bir milli marş ile perçinlemek, al bayrağımızla birlikte göklerde dalgalandırmak istemiş, Akif; “Korkma!” diye kükreyerek, emperyalist batıya Türk’e zincir vurulamayacağını, Türk’ün imanının boğulamayacağını bildirmiştir. Öyle yüksek bir milli şuur ile yazılmıştır ki, her satırı tertemiz bir imanla dolu gönüllerdeki nurdandır adeta. Açılan yarışma neticesinde 724 şiir arasından Mehmet Akif’in kahraman ordumuza ve milletimize ithaf ettiği şiiri mecliste maarif vekili Hamdullah Suphi Bey tarafından okunarak 12 Mart 1921’de birinci seçilmiş İstiklalimizin yüreklerde yanan meşalesi olmuştur.
Türk milletinin her bir ferdinin savaşan nefesi, atan nabzı olan şiirini de “Allah, bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diye bitirerek en güzel duayı etmiştir. Yüce Allah’tan vatanımızı milletimizi her türlü kötülüklerden korumasını niyaz ederek, İstiklal Marşımızın kabulünün yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, vatanımızın müdafaasında imanla, gayretle, samimiyetle mücadele eden ahirete intikal etmiş tüm ecdadımıza ve şehitlerimize rahmet diliyorum.
Ertekin ENGİN
Başkan

Paylaş