Bedr’in Aslanları Ancak Bu Kadar Şanlı İdi !..

Bir hilal için sayısız güneşin battığı yerdir Çanakkale. Mazlumun zalimi, imanın zilleti boğduğu yerdir Çanakkale. Metrekareye altı bin merminin düştüğü mahşer, hilalle yıldızı ayırmaya çalışanların, heveslerini alev almış koylara gömdüğü yerdir Çanakkale.
Sayısız şiir yazılmıştır, sayısız kitap. Ne söylenirse ne yazılırsa anlatmaya yeter mi Çanakkale’yi. Akif’in dediği gibi Hindu’su yamyamı, birbiriyle alakalı alakasız türlü türlü belası bir araya gelmiş, beş bin yıllık bir tarihi mezara gömme ihtirasına düşmüşlerdi. Bilmiyorlardı hilalle yıldızın aşkını, bilmiyorlardı yağdırdıkları her mermiyi her bombayı Mehmetçiklerin göğüslerinde şehadet aşkıyla karşılayacağını. Balkan harbinde yaraladıkları arslanı bu kez öldüreceklerini, düşüreceklerini sandılar. Düşünmediler harbin Türk’ün sanatı olduğunu, düşünmediler Türk’te Metehanların, Alparslanların Fatihlerin tükenmeyeceğini, düşünmediler atalarının ardından bir Mustafa Kemal’in geldiğini ve şimdi onları karşıladığını. Hiç hesap etmediler Mehmetçikteki sarsılmaz imanı ve bağımsızlık aşkını.
Aç kaldılar, susuz kaldılar. Siperlerde samanlardan otlardan yapılmış yataklarda yattılar. Kanlar içinde kaldılar, kolları bacakları koptu, öldüler ama yine de mevzilerini terk etmediler. Öyle bir inandılar ki, 276 kiloluk topu sırtında taşıdı Seyit Onbaşı. Çünkü mezara değil tarihe sığmayacaktı onlar. Namus ve şeref müdafaası ancak Çanakkale’deki kadar güzel verilebilirdi. Verdiler ve Çanakkale’de felce uğrattılar düşmanı. Beş bin yıllık çınarı deviremeyeceklerini, yok edemeyeceklerini haykırdılar dünyaya ve daha sonra verilecek milli mücadelenin ateşini yaktılar Çanakkale’de.
Vatanımız ve bayrağımız için şehit olan, bizlerin bugün bağımsız yaşaması için toprağa düşen kahraman Mehmetçiklerimizi şükranla yâd ediyor, rahmet ve minnetle anıyorum.
YK Adına Başkan Ertekin ENGİN

Paylaş