Ağustos, Türkün zafer ayı. 26 Ağustos1071 Malazgirt Zaferi, 26 Ağustos 1922  Büyük Taarruz.  Anadolu’nun kapısını Yüce Türk Milletine açan Malazgirt Zaferinin 948., Anadolu’nun Türk Yurdu olduğunu cihana ispat eden, Büyük Taarruz’un 97. yıl dönümü bugün.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Malazgirt Zaferi’nin 948. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.
Geylan: “Tarih şahit olsun ki; Sultan Alparslan’ın hayat verdiği, Osman Gazi’nin şahlandırdığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilelebet payidar kalması için son noktayı koyduğu Anadolu Türk Devleti daha binlerce yıl bu topraklardaki varlığını sürdürecektir.” dedi.
Genel Başkan Geylan mesajında şu ifadelere yer verdi:
“ Malazgirt Zaferi, Anadolu’daki Türk varlığının, silinmemecesine tarihe kazındığı bir tescil belgesidir.
Selçuklu ordusundan kat be kat daha güçlü şekilde Malazgirt Meydanı’na gelen Bizans ordusunun hedefi, Türk’ün izini dahi Anadolu’dan süpürmekti. Fakat Sultan Alparslan ve onun kahraman ordusu 948 yıl önce “aleme nizam verme” ülküsü ve sarsılmaz imanıyla öyle bir cesarete vücut verdi ki, bin yıl geçmiş olsa da hala aynı ihtişamıyla tarihi aydınlatmaya devam ediyor.
Tarih şahit olsun ki; Sultan Alparslan’ın hayat verdiği, Osman Gazi’nin şahlandırdığı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ilelebet payidar kalması için son noktayı koyduğu Anadolu Türk Devleti daha binlerce yıl bu topraklardaki varlığını sürdürecektir.
Yine tarih şahit olsun ki; emanetin şuurunda olan Türk milleti, her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış olan bu aziz vatanın selameti için, varlığını feda etmeye ve atalarının şerefine layık olmaya her daim hazırdır.
“Size öyle bir vatan aldım ki; ebediyen sizin olacaktır.” diyerek bu mukaddes ülkeyi bize miras bırakan Sultan Alparslan ve onun kahraman ordusunu rahmet, minnet ve dualarla anıyoruz.
Naçiz vücutlarımızın elbet bir gün toprak olacağını ve fakat Türk Devletinin ilelebet payidar kalacağını biliyoruz.
Ne mutlu, böylesi kahraman bir ecdadın nesli olanlara!
Ne mutlu, emanetin şuurunda olanlara!
Ne mutlu Türküm diyene! “

 

Paylaş